Proč

15. října 2017 v 2:35 | Stanislav Prokop |  Pár slov
Proč vznikl tento blog? Protože jsem cítil potřebu splatit dluh všem těm radioamatérům (i profesionálům), kteří publikováním svých konstrukcí pomáhali rozvoji radioamatérského hnutí. Díky těm nadšencům, kteří zveřejněním svých jednoduchých konstrukcí rozšiřovali řady amatérů. Nejlepším časopisem byl bez přehánění Radioamatér, který významně přispěl k tomuto rozvoji. V každém ročníku bylo publikováno několik konstrukcí, určených pro začínající - krystalky a jednolampovky. Většinou se jednalo o maximálně zjednodušené radiopřijímače, ale naprosto funkční, a hlavně bezproblémově realizovatelné.
Domnívám se, že vyvrcholením této činnosti byla kniha Praktická škola radiotechniky, kterou napsal šéfredaktor Radioamatéra ing. Miroslav Pacák.
Každý mladý nadšenec, který si prošel obdobím "krystalkovým", potom stavbou zpětnovazebních jedno či dvoulampovek, měl pak několik možností - superhety, zesilovače, měřící přístroje, či postupné utlumení a vrhnutí se na jiné zajímavé činnosti. Nebo pokračovat a dostat se na vyšší level - příjem a vysílání na radioamatérských pásmech. Následovala poté stavba kvalitativně lepších zařízení dle časopisu Krátké vlny. Ale to je již jiná kapitola.
Doba klasické činnosti radioamatérské však již dávno zkončila. Bylo mně to tak trochu líto, a když jsem rekapituloval své zájmy a rozhodoval se, co bude až to za pár let nastane (teda ten dlouho očekávaný důchod), tak jsem si řekl, že by nebyl špatný návrat k začátkům. Tak vznikly první krystalky a jednolampovky. Domníval jsem se, že zveřejněním toho, čím se zabývám, udělám radost všem pamětníkům těch zašlých krásných časů. Byl to však politováníhodný omyl. Ale o tom, proč tady nejsou žádné nové konstrukce již téměř rok, snad někdy jindy.
Mne vždycky fascinovaly ty nejjednodušší přijímače, samozřejmě elektronkové. Právě stavba těchto jednoduchých zařízení je takovým malým návratem do minulosti. Všechny přístroje zde uvedené byly publikovány v dobových časopisech, u každého zapojení uvádím původ.
Pokud někoho tyto stránky, ten návrat do starých časů potěší, budu jen rád.
 


Komentáře

1 Jakub Jakub | 4. prosince 2017 v 18:25 | Reagovat

Taky mám rád takové jednoduché přijímače, je na tom něco fascinujícího. Pár drátků, nějaká ta součástka, elektronka a ono už to hraje. Zatím jsem postavil pár krystalek a díky tomu, že mám 50m dlouhou drátovou antenu, chytil jsem i na obyčejnou krystalku několik stanic, při různých úpravách bych je mohl počítat na desítky. Už dlouhou dobu se chystám na nějakou bateriovou dvoulampovku a nakonec na superhet. A k tomuto blogu, rád jej pročítám, výrobky jsou pěkně provedeny, z dobových součástí a vypadají přibližně tak, jako dříve. To se cenní.

2 Honza Honza | 17. března 2018 v 16:04 | Reagovat

Dík za pěkné návody.Určitě to má význam
tyto staré a pěkné návody publikovat.
Zcela určitě to potěší pamětníky dříve narozené.Přeji mnoho zdaru.
                  Honza .B

3 Jan Jan | 26. března 2018 v 11:07 | Reagovat

Zdravím, také chci poděkovat za tento blog, jen nevím, zda budu mít čas něco zkusit. Ale budu se snažit najít chvilku, protože to má své kouzlo. :o)

4 Viktor Viktor | E-mail | Web | 11. května 2018 v 20:13 | Reagovat

Je moc dobře, že vznikl tento blog publikující staré plánky. Díky za každý další článek i za praktické postřehy a zkušenosti ze stavby. Lidé už zapomněli že existují jednoduché a přesto plně funkční přístroje. Je dobré občas připomenout, že věci fungují i bez počítačů, bez polovodičů i bez plošných spojů. Není to jen nostalgie pro nás starší. Své skutečné a nefalšované dobrodružství z objevování neznámého v tom mohou najít (a díky bohu nacházejí) i lidé mladí. Proč? Je na to stejná odpověď, jako kdybyste se ptali pravověrného zálesáka, proč se pokouší rozdělat oheň pazourkem a ocílkou, když má v kapse sirky. Nejde to koupit a musíte do toho dát kus sebe - hlavy, rukou i srdce...

5 Pavel Pavel | 9. prosince 2018 v 16:29 | Reagovat

Blog o elektronice a její historii je dobrý nápad a moc rád si počtu a občas i nějakou tu elektronku nažhavím. Ostatně cokoliv co je děláno se vztahem k užitečné věci má smysl. Zajímavé je, že obvykle největší kritici zatím nic samostatně nevytvořili, takže hlavně neztrácet náladu ani nervy. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama