Říjen 2017

Krystalka s dvěma běžci

22. října 2017 v 18:32 | Stanislav Prokop |  Krystalky
Firma Myslík - Hyršovský v Přelouči vyráběla nádherné krystalky typu R 03 a R 031. Vždycky jsem si říkal, že jednou si zhotovím nějakou hodně podobnou krystalku. Čas utíkal, až jsem v knize od ing. Milinovského objevil téměř dvojče této krystalky. A tak jsem nakonec začal s postupnou výrobou.
No a takhle to nakonec dopadlo...


Krystalka má dva rozsahy, tak jako původní verze, ale na DV nic nechytím. SV jsem zkoušel zatím jen ve dne, jde dobře ČRo Dvojka. Ladění pomocí posuvného dotyku je kupodivu docela dobré.
Popisy na krystalku jsem zatím nedělal, snad někdy jindy.
Proč

15. října 2017 v 2:35 | Stanislav Prokop |  Pár slov
Proč vznikl tento blog? Protože jsem cítil potřebu splatit dluh všem těm radioamatérům (i profesionálům), kteří publikováním svých konstrukcí pomáhali rozvoji radioamatérského hnutí. Díky těm nadšencům, kteří zveřejněním svých jednoduchých konstrukcí rozšiřovali řady amatérů. Nejlepším časopisem byl bez přehánění Radioamatér, který významně přispěl k tomuto rozvoji. V každém ročníku bylo publikováno několik konstrukcí, určených pro začínající - krystalky a jednolampovky. Většinou se jednalo o maximálně zjednodušené radiopřijímače, ale naprosto funkční, a hlavně bezproblémově realizovatelné.
Domnívám se, že vyvrcholením této činnosti byla kniha Praktická škola radiotechniky, kterou napsal šéfredaktor Radioamatéra ing. Miroslav Pacák.
Každý mladý nadšenec, který si prošel obdobím "krystalkovým", potom stavbou zpětnovazebních jedno či dvoulampovek, měl pak několik možností - superhety, zesilovače, měřící přístroje, či postupné utlumení a vrhnutí se na jiné zajímavé činnosti. Nebo pokračovat a dostat se na vyšší level - příjem a vysílání na radioamatérských pásmech. Následovala poté stavba kvalitativně lepších zařízení dle časopisu Krátké vlny. Ale to je již jiná kapitola.
Doba klasické činnosti radioamatérské však již dávno zkončila. Bylo mně to tak trochu líto, a když jsem rekapituloval své zájmy a rozhodoval se, co bude až to za pár let nastane (teda ten dlouho očekávaný důchod), tak jsem si řekl, že by nebyl špatný návrat k začátkům. Tak vznikly první krystalky a jednolampovky. Domníval jsem se, že zveřejněním toho, čím se zabývám, udělám radost všem pamětníkům těch zašlých krásných časů. Byl to však politováníhodný omyl. Ale o tom, proč tady nejsou žádné nové konstrukce již téměř rok, snad někdy jindy.
Mne vždycky fascinovaly ty nejjednodušší přijímače, samozřejmě elektronkové. Právě stavba těchto jednoduchých zařízení je takovým malým návratem do minulosti. Všechny přístroje zde uvedené byly publikovány v dobových časopisech, u každého zapojení uvádím původ.
Pokud někoho tyto stránky, ten návrat do starých časů potěší, budu jen rád.