Generátor s doutnavkou

19. července 2016 v 12:08 | Stanislav Prokop |  Oscilátory, generátory
V mém Radiotechnickém zápisníku z roku asi 1970 jsem měl schéma jednoduchého relaxačního generátoru s doutnavkou. Bohužel jsem si nezapsal původní zdroj, ale bylo to buď Amatérské rádio z padesátých let, nebo Radioamatér. V RA z roku 1946 je popsán osciloskop, kde tento doutnavkový oscilátor je využit jako časová základna.
Použitá doutnavka musí být bez ochranného odporu. Zásoba mých doutnavek se povážlivě zmenšila, takže jsem měl k dispozici pouze tři kusy bez ochranného odporu původem ze SSSR. Kuchat posledních několik doutnavek zn.Tesla se mi nechtělo.
Něco málo o relaxačních generátorech s doutnavkou se lze dozvědět v knize Hagena Jakubaschka Příručka pro amatéry elektroniky (SNTL 1970).


V původní verzi byl použit pouze odpor M2, pak ale některé doutnavky dosáhly zápalného napětí hned, nedošlo k vybití přes kondenzátor, a doutnavky svítily trvale. Proto jsem přidal potenciometr 1M. Hodnoty kondenzátoru C jsem opsal z původního zdroje, ale výsledný kmitočet je určen jak velikostí nastaveného odporu, tak i vlastnostmi doutnavky. Možná s kvalitnějšími doutnavkami by výsledek byl ještě lepší.


20.7.2016
Při pátrání po něčem jiném jsem objevil, odkud jsem převzal zapojení doutnavkového generátoru. Je to Radioamatér číslo 4 z roku 1947, strana 130. S odporem 40k (v zapojení je použit jako předřadný) ovšem generátor nepracoval, možná to je dáno doutnavkou.


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama