1F33

19. července 2016 v 0:06 | Stanislav Prokop |  Přijímače zpětnovazební bateriové
Sešit s návodem k tomuto přijímači vydal Svazarm v roce 1967. Ke stavbě je použito šasi ze svazarmovské stavebnice 1L4. Již delší dobu jsem chtěl toto zapojení vyzkoušet, až konečně uzrál čas.Cívku jsem navinul do hrníčkového jádra, přidal anténní vinutí a trochu upravil obvod zpětné vazby, protože podle původního schéma bylo zapojení méně citlivé. Počet závitů je podle cívky Palafer Mignon 6399, anténní vinutí zhruba 20 závitů drátem CuL 0,18mm s hedvábím, mřížkové 75 - 85 závitů vf lanka a zpětnovazební 15 závitů CuL 0,2mm.
Elektronky jsem použil jak 1F33, tak i 1L4. Vyzkoušel jsem rovněž kombinaci 1F33 s 1L4 na konci, varianta s dvěma 1L4 je výkonější. Optimální napájecí napětí je cca 35V, odběr 1 - 2mA.
Příjem stanic je horší - když jsou SV doslova vymetené, není co poslouchat. Ve dne dobře Dvojka na 639kHz, slabě Country Radio a Radio Dechovka, velmi slabě Český Impuls. Dechovka má v plánu spustit vysílání z Hradce Králové (prý 08/2016), tak uvidíme - tedy uslyšíme.

 


Komentáře

1 Viktor Viktor | E-mail | Web | 11. května 2018 v 19:54 | Reagovat

Díky moc za připomenutí této svazarmovské dvoulampovky. Je to vzpomínka na mé mládí, protože tuto stavebnici jsme v klukovském věku stavěli. Popravdě řečeno v původním zapojení to nebyl žádný technický zázrak. Zkoušeli jsme s tím dělat psí kusy, ale z 1F33 se toho při nízkém anodovém napětí moc vyždímat nedá. Nakonec to dopadlo tak, že u NF stupně jsme elektronku 1F33 nahradili pentodou 1L33. Druhou mřížku jsme zapojili přímo na anodovou baterii a anodu přes sluchátka (galvanicky, bez oddělovacího kondenzátoru). To už bylo o něco lepší. Také jsme použili potenciometr s dvojitým vypínačem, který odpojoval nejen žhavící článek, ale také anodovou baterii. Původní zapojení je totiž pro finančně chudého začátečníka velmi zákeřné v tom, že i když po vypnutí elektronky nežhaví a anodový proud neprotéká, z anodové baterie se neustále ztrácí malý proud přes P1 + R3 a po pár měsících je anodka na vyhození.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama