Leden 2016

Síťová dvoulampovka 2

24. ledna 2016 v 17:31 | Stanislav Prokop |  Miroslav Pacák: Praktická škola radiotechniky
Konečně se mi podařilo dokončit síťovou dvoulampovku a nebylo to vůbec jednoduché. Když byla v dílně přijatelná teplota na práci (podzim a začátek zimy), tak nebyl čas, a když byl čas, tak jsem tam nemohl vydržet - při 8°C to fakt není optimální.
Přepínač rozsahů je použit novější typ, cívková souprava je originál Palafer Mignon 6399. Pokud je hotová kostra, je k dispozici přepínač i cívková souprava, pak už to je docela jednoduché.Po zapojení a vizuální kontrole jsem připojil anténu, zem, síť a zapnul. Přijímač se nažhavil a spustil. Prostě pohoda - do chvíle než došlo k silnému hučení. Napětí na anodě koncové lampy pod 100 V. Do věčných lovišť odešel kondenzátor C10 1000 pF. Napětí tedy šlo přes zkratovaný kondenzátor C10 na R10 a přes něj na zem. Po výměně je vše opět v pořádku. Na KV je ladění (a hlavně řízení zpětné vazby) obtížnější, ale jde to. Střední vlny jsou přeci jenom lepší - ve dne Český Impuls, Country Radio, Radio Dechovka, ČRo2, v noci Rumunsko, Itálie a řada dalších stanic. Na DV je to bída, slabounce Radiožurnál, dobře Polsko.

Přijímač s elektronkou 6H8C

10. ledna 2016 v 23:20 | Stanislav Prokop |  Přijímače zpětnovazební síťové
Původně jsem chtěl přijímač zařadit mezi bateriová rádia, ale žhavit elektronku 6H8C (6NS7) z baterií se určitě nevyplatí. Jako inspiraci pro stavbu jsem využil knihu M.Pacáka Škola radiotechniky, pouze místo původní vstupní cívky jsem použil cívkovou soupravu Palafer Mignon 6399.

Měl jsem trochu strach, jak bude pracovat elektronka 6H8C jako zesilovač, protože potřebuje mřížkové předpětí -8V. Pan Pacák používá na vytvoření předpětí velkého odporu 3MΩ, a při nízkém anodovém napětí to vyhovuje - alespoň pro elektronku EF22. Při stavbě "krystalky" s elektronkou 6H8C jsem si ověřil, že to platí i pro tuto lampu.
Cívkovou soupravu Palafer Mignon 6399 jsem použil, protože jsem chtěl vyzkoušet i příjem na DV. Po uvedení do chodu jsem byl nemile překvapen. Přijímač hrál dobře, na SV tři naše stanice ve dne (ČRo2, Radio Impuls a Country radio), ale docela hučel, hlavně poblíž Country radia. Zkusil jsem vše možné, ale nejvíce pomohlo použití vf tlumivky. Pak mne napadlo vyzkoušet ostatní rádia, která jsem postavil, zkusil jsem použít jak síťové zdroje, tak baterie a ejhle - hlavní příčinou byl nový zdroj rušení někde poblíž, i malý tranzistorák byl rušen.
Jinak na DV jsem samozřejmě chytil pouze Polsko, ale i na 18V (dvě destičkové baterie) lépe než na dvoulampovku s DF22 a DL21! A na uvedenou dvoulampovku jsem Country radio slyšel jen velmi slabě, kdežto na radio s 6H8C šla tato stanice dobře i na těch 18V. Odběr při 30V byl 1,5mA, ale to žhavení...


Elektronka místo krystalového detektoru 2

6. ledna 2016 v 2:10 | Stanislav Prokop |  Krystalky
Použít elektronku 6CH6S (6X6C) místo krystalového detektoru bylo docela zajímavé, a tak mne napadlo použít dvojitou triodu jako diodu a zesilovač. K danému účelu se přímo nabízí elektronka PABC80, ale protože v šuplíku zahálela ruská lampa 6N8S (6H8C v originále), neváhal jsem. Cívka stejná jako v předchozím zapojení, detektor tentokrát není připojen na odbočku vinutí. První trioda je zapojena jako dioda, druhá trioda je využita jako zesilovač. Protože sluchátka jsou připojena přímo k anodě, nedoporučuji použít vyšší napájecí napětí jak 30 - 35V, ono to ostatně stačí. Přijímač hraje docela nahlas i na 20V, odběr do 1mA. Jenom to žhavení je jaksi malinko nad poměry, 600mA není zrovna málo...
Byl jsem výkonem docela překvapen. A protože zajímavých elektronek, které můžeme využít, je mnoho, každý si může vyzkoušet něco podobného...
Elektronka místo krystalového detektoru

5. ledna 2016 v 15:03 | Stanislav Prokop |  Krystalky
V knize V.G.Borisova Mladý radioamatér je popis jednoduchého přijímače, který používá místo krystalového detektoru elektronku - konkrétně je použita bateriová pentoda zapojená jako dioda.


Protože mám větší množství elektronky 6CH6S (6X6C), rozhodl jsem se ji použít. Není to elektronka přímožhavená, a asi není nejvhodnější pro dané využití, ale přesto krystalka pracovala jak má, ovšem s drobnou úpravou žhavícího napětí. Kupodivu největší hlasitost byla při žhavení napětím cca 5V, namísto 6,3V. Cívku jsem vyrobil dle knihy Miroslava Pacáka Škola radiotechniky. Má 100 závitů drátu ø 0,3mm na průměru 3cm s odbočkami na 5, 10, 30 a 50 závitu. Já jsem využil odbočku na 50 závitu jak pro připojení k diodě, tak pro anténu.