Bzučák

4. května 2015 v 21:20 | Stanislav Prokop |  Oscilátory, generátory
Nedávno jsem si prohlížel své staré Radiotechnické zápisníky (sešity se zajímavými schématy, které jsem si v mládí vedl) a narazil jsem tam na jednoduché schéma bzučáku s jednou elektronkou. Pamatuji se, že jsem zapojení zkoušel s elektronkou EF9, ale generátor nepracoval. Později jsem se rozhodl vyzkoušet elektronku EF80. Bzučák pracoval, při snížení napájecího napětí na 5V oscilace vysadily.
Jen tak pro zajímavost jsem bzučák opět postavil. Na 6V to opravdu "kňouralo", ale optimální napájecí napětí bylo mezi asi 10 až 15V, odběr 1 - 1,5mA a průběh výstupního signálu nebyl ani zdaleka sinusový.
Náhrada za 6J7 je ruská pentoda 6Ž7.Na obrázku je zkušební zapojení s pentodou EF80Připravené šasi pro zkoušku bzučáku s elektronkou EF9


Nakonec jsem oscilátor vyzkoušel s elektronkami EF6, EF9, AF3 i AF7 od různých výrobců - Philips, Tesla, Tungsram a Valvo. Nejlepší výsledky byly s elektronkami AF7 a EF6, kdy bzučák začal kmitat již při napětí 3V. Odběr proudu se pohyboval od 0,3 do 0,8mA. V každém případě byly výsledky lepší než s elektronkou EF80. 


Komentáře

1 timy timy | 19. února 2018 v 11:19 | Reagovat

Kvalitní bzučáky a vestavné bzučáky od Půhyho-

https://www.puhy.cz/index.php?main_page=newsearch&q=bzu%C4%8D%C3%A1k&ok=

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama